Za nujne situacije zastojev in okvar koristite našo 24 h izdelavo temperaturnih tipal in merilno regulacijske opreme. Medtem, ko ste vi na poti do nas, mi že delamo. Več o tem >
Garantiramo vam 100 % izhodno kontrolo ELPRO temperaturnih tipal.Več o tem >
Sledimo načelom trajnosti, zato projektiramo in izdelujemo tako, da lahko kalibriramo, popravljamo, recikliramo, ponovno uporabimo. Več o tem >
Podatke, skice in specifikacije o temperaturnih tipalih trajno hranimo, zato jih lahko ponovimo čez 1, 10, 20 let. Več o tem >

Dismounted soldier sistem – prihodnost pehotnih enot

Sodobni pehotni koncepti izkoriščajo napredne tehnološke sisteme ter moč kompaktnih pripomočkov in orodij, da vojakom omogočijo prednost na bojišču.

Razvoj in implementacija Dismounted soldier sistema (DSS) oziroma sistema za pehotne vojake predstavlja transformativen pristop k izboljšanju zmogljivosti vojakov na bojišču. Ti sistemi zajemajo široko paleto tehnologij, predvsem robustne tablice, namenjene izboljšanju sposobnosti preživetja, mobilnosti, zavedanja situacije in učinkovitosti pehotnih enot. DSS zajema širok obseg tehnologij od naprednih simulacij usposabljanj do prenosnih integracij. Namenjen je celostnemu izboljšanju vojaške zmogljivosti in uspešnosti v vseh okoljih.

Projekt ACHILE: Evropska pobuda

Evropska komisija, ki je financirala projekt ACHILE, poudarja strateški pomen naslednje generacije DSS. S pomembno donacijo v višini 40 milijonov evrov bo konzorcij ACHILE razvil inovativne rešitve, ki preoblikujejo vojaške sisteme po vsem svetu. Pri tej pobudi ne gre le za tehnološki napredek, ampak tudi za spodbujanje enotnega pristopa do obrambnih zmogljivosti v Evropski uniji.

Projekt ACHILE se osredotoča na ustvarjanje odprtega prostora, ki bo omogočil izboljšanje interoperabilnih zmogljivosti na vseh področjih bojevanja. Te med drugim vključujejo izboljšave na področjih preživetja, mobilnosti in komunikacije. Z razvojem posebnih zmogljivosti za posamezne vojake, kot tudi operacij na ravni enote, ACHILE cilja na integracijo robotike in interakcije z orožjem, da bi dvignil splošno bojno učinkovitost vojaških enot.

Globalni pogled na DSS

Razvoj vojaških sistemov je globalno prizadevanje, kjer države širom sveta vlagajo v tehnologije, ki opolnomočijo vojake. Ena izmed njih so robustne tablice HANDHELD. Pomen teh sistemov še bolj poudarja urbano bojevanje in potreba po visokotehnološki opremi za vojake, ki se pogosto prvi spopadejo v bližnjem boju. Kot so pokazali konflikti, kot so tisti v Iraku in Afganistanu, lahko pehotne sile, tudi tiste z omejeno tehnološko podporo, kot so talibani, pomembno vplivajo na izid vojaških operacij. Ta realnost je pripeljala do ponovnega poglabljanja v izboljšanje zmogljivosti DSS z orodji za situacijsko ozaveščenost in drugih inovacij na bojišču.

Izboljšanje navigacije in merjenja časa v zahtevnih okoljih

Drugo kritično področje razvoja so sistemi za določanje položaja, navigacije in merjenja časa (PNT). Bistveni so za uspešno delovanje v okoljih, kjer je dostop do GPS omejen. Ta tehnologija omogoča vojakom, da ohranijo situacijsko zavedanje in delujejo učinkovito, tudi če tradicionalni signali GPS niso na voljo. Pri tem pa izkorišča več senzorjev in časovnih virov za najbolj natančno določanje položaja.

Jedro visokotehnoloških vojaških sistemov

Robustni ročni računalniki so jedro sodobnih pehotnih sistemov (DSS) in služijo kot živčni center za vojake na terenu. Te naprave, ki jih ponazarja MilDef’s Tactical Android Device (T.A.D.), so zasnovane tako, da prenesejo težke pogoje boja, hkrati pa zagotavljajo osnovne funkcije. Enote lahko upravljajo komunikacijo, navigacijo in celo delujejo kot krmilniki dronov.

Da bi sodobni koncepti DSS izkoristili svoj potencial, se uporabljajo skupaj s trpežnimi in kompaktnimi industrijskimi tablicami in telefoni.
Tako vojakom zagotovijo tehnološko prednost, stabilnost, varnost in zanesljivost na terenu oziroma med bojevanjem.

Nadaljnji razvoj vojaških sistemov (DSS) predstavlja pomemben korak naprej v vojaški tehnologiji. Cilj je opremiti vojake z orodji, ki jih potrebujejo za učinkovitejše in varnejše delovanje na sodobnem bojišču. Ne glede na to, ali gre za napredne oborožitvene sisteme, izboljšano zavedanje oziroma preglednost nad situacijo, ali izboljšano mobilnost in zaščito. Te tehnologije naj bi na novo definirale zmogljivosti pehotnih vojakov, upoštevajoč, da so bolje pripravljeni na soočanje z izzivi prihodnjih konfliktov.


☏ Pokličite nas: +386 2 62 96 720

Za mnenja in razlage je vedno na voljo:

strokovnjak za program Handheld: Blaž Lepenik


Avtorica: Mojca Kugler, vir: Dismounted soldier system – The future of infantry units, Handheld

april, 2024


Sorodni članki


Za vaše zmage, z našimi rešitvami. Pokličite nas:
Kontaktirajte nas.

Pokličite nas:
+386 (0)2 62 96 720

Pišite nam:
[email protected]