Za nujne situacije zastojev in okvar koristite našo 24 h izdelavo temperaturnih tipal in merilno regulacijske opreme. Medtem, ko ste vi na poti do nas, mi že delamo. Več o tem >
Garantiramo vam 100 % izhodno kontrolo ELPRO temperaturnih tipal.Več o tem >
Sledimo načelom trajnosti, zato projektiramo in izdelujemo tako, da lahko kalibriramo, popravljamo, recikliramo, ponovno uporabimo. Več o tem >
Podatke, skice in specifikacije o temperaturnih tipalih trajno hranimo, zato jih lahko ponovimo čez 1, 10, 20 let. Več o tem >

Re-kalibrirati ali kupiti nov merilnik?

ELPRO Lepenik & Co. d.o.o. Laboratorij za kalibracije pojasnjujemo, kdaj je bolj smiselno kupiti nov merilnik in kdaj se odločiti za rekalibracijo obstoječega.

To je pogosto vprašanje s strani uporabnikov, ki ugotavljajo, da je re-kalibracija dražja od novega termometra in ne razumejo zakaj. Žal na ta vprašanja ni enostavnega odgovora, še najenostavnejši je, da gre za dve popolnoma ločeni zadevi. Eno je merilnik, drugo je storitev kalibracije. Eno je avto, drugo je tehnični pregled avtomobila.

Prvo je nakup merilnika, s katerim merimo. 

Ob nakupu merilnika se velja pozanimati o točnosti, predvidenemu časovnemu lezenju in drugih uporabniško pomembnih tehničnih karakteristikah, ki so nam pomembne za našo meritev. Ni namreč smiselno izvajati meritev, če ne vemo, kaj dobljen rezultat pravzaprav pomeni. Če že merimo, moramo vedeti najmanj kakšen postopek merjenja moramo izvajati, kakšen merilnik uporabiti in kakšno točnost želimo/potrebujemo. Potem se odločimo, ali bomo ta merilnik podvrgli tudi zunanji kontroli, kalibracijskemu laboratoriju, ki nam s certifikatom o kalibraciji sporoči dosežke našega merilnika pri izbranih merilnih točkah, po izbrani merilni metodi, v nadzorovanih pogojih.

Drugo je storitev kalibriranja, ki jo za ta merilnik izvede kalibracijski laboratorij.

Če je kalibracijski laboratorij akreditiran, nam s certifikatom o kalibraciji definira tudi stopnjo zaupanja v rezultat in merilno negotovost. Re-kalibracija je v določenem časovnem intervalu (ki ga določi uporabnik) ponovljena kalibracija. Z re-kalibracijami spremljamo tudi časovno lezenje. Za kalibracijo je popolnoma nepomembno ali je merilnik nizkega, srednjega ali visokega cenovnega razreda. Na vsakem merilniku se lahko izvede kalibracija, tehnični zapis pa bo nekoliko drugačen glede na območja, ločljivosti in točnosti. Na primer, cena merilnika pri kalibraciji ne pomeni prav nič, vpliva le na njeno trajanje in stopnjo zahtevnosti. Cena merilnika je povezana s tehničnimi karakteristikami, ne pa z izvajanjem kalibracije. Tako, da lahko kalibriramo merilnik za nekaj eurov in tudi tistega za nekaj tisoč eurov, kar se v praksi tudi redno izvaja.

Poznamo tudi uporabnike, ki kupijo cenejši termometer in ga vsako leto zavržejo/zamenjajo. Kot dokaz umerjenosti uporabijo proizvajalčev certifikat ali poročilo. Če to zadostuje njihovim potrebam, zakaj pa ne? Nimajo pa potrditve svojih meritev, nimajo zgodovine in ne morejo predvideti prihodnosti. Z našega strokovnega vidika je to neprimerno zaradi:

  • slabega trajnostnega vpliva;
  • veliko administrativnega dela z nabavo, odpisom, trajnostnimi poročili;
  • veliko dela z zapisi kakovosti, ki jo za seboj potegne menjava opreme;
  • ter predvsem zaradi ne kontrole nad merilnikom – merilno opremo je potrebno imeti pod meroslovno kontrolo, ker nihče ne meri brez potrebe.

Tehnično usposobljeni uporabniki, nabavijo merilnike različnih cenovnih razredov glede na potrebe in jih letno kalibrirajo.

S tem pridobijo informacijo o točnosti merilnika in še pomembneje o časovnem lezenju. Kaj pridobijo s tem? Z re-kalibracijo pridobijo informacijo o pogrešku ali korekcijo (odvisno kaj laboratorij prikaže v tabeli rezultatov), s katero najprej potrdijo dosedanje meritve, nato pa z razliko ugotovijo časovno lezenje in lahko predvidijo pogreške ali korekcije prihodnih meritev. Po domače temu rečemo, da spremljamo stabilnost merilnika. In ta podatek je zelo pomemben, ko se greš meritve, pravzaprav je najbolj pomemben. Če dobiš dobre nove rezultate kalibracije, lahko vse potrdiš in si na varni strani. Če dobiš slabše nove rezultate kalibracije, najprej vrednotiš vpliv za nazaj, če je lahko šlo kaj narobe (npr. prehranska veriga), če bi bil potreben kakšen korektivni ukrep. Če potrdiš, da je še OK je to lahko hkrati napoved potrebe po novem merilniku, ki jo predaš naprej skupaj s predvidevanji o prihodnih meritvah. Če pa so rezultati zelo slabi, to narekuje potrebo po takojšnji menjavi ali potrebi po popravilu in vrednotenju predhodnih meritev. Zato je certifikate o kalibraciji potrebno brati.

Nasvet: merilnik naj zagotavlja takšno meritev, ki vam koristi in to naj vam bo vodilo pri nabavi/nakupu. Vsaka meritev koristi, če jo znamo pravilno prebrati. Tudi slaba.

Z veseljem vam prisluhnemo in skupaj izberemo najustreznejši merilnik za vas.


☏ Pokličite nas: +386 2 62 96 720

Pooblaščeni osebi za mnenja in razlage kalibracijskih certifikatov:

strokovnjakinja za temperaturne meritve/vodja kakovosti: Aleksandra Lepenik

strokovnjak za meritve/vodja laboratorija: Zoran Lepenik


Avtorica: Aleksandra Lepenik
april, 2024


Za vaše zmage, z našimi rešitvami. Pokličite nas:
Kontaktirajte nas.

Pokličite nas:
+386 (0)2 62 96 720

Pišite nam:
[email protected]