Površinske meritve temperature v industriji delujejo na prvi pogled enostavne, ampak ali je temu res tako?
Površinske meritve temperature se v industriji izvajajo za različne namene, predvsem pa za nadzor kakovosti izdelkov; za nadzor temperature izdelkov pred, med in po obdelavi; za nadzor in kalibracijo temperaturnih regulacij orodij in sestavov; za temperaturni nadzor procesov; za izboljšanje učinkovitosti preko ustreznega temperiranja materiala, grelcev in šob; za razvoj izdelkov (na podlagi razumevanja materialov in njihovih lastnosti); za diagnostiko ter za vzdrževanje opreme.
Za kontaktno površinsko meritev temperature je ključnega pomena, da se pri teh meritvah uporabljajo merilni instrumenti s posebnimi temperaturnimi tipali, ki so prilagojena za meritve temperature površin, v standardiziranih klasah točnosti in predvsem hitro odzivna. Če nismo pozorni na te prilagoditve, hitro pristanemo s tipalom, ki meri bolj temperaturo okolice kot pa temperaturo površine.
Meritev temperature površine je izrednega pomena pri plastičarjih in orodjarjih in od tukaj se širi namen uporabe na vse podobne namene. Pripravili smo plastičarski kompet, ki plastičarjem in orodjarjem pomaga pri nadzoru temperature orodij, grelcev, brizgalnih šob in regulacijskih merilnih mest, v katerih so vtični termočleni. Na osnovi meritev na licu mesta nastavijo regulacijo na 0,1 °C natančno, prepoznajo slabo delujoče grelce, preverijo temperaturno šob, z dodano temperaturno potopno sondo pa izmerijo temperaturo izbrizgane mase.
Meritev temperature površin sodi med zahtevne meritve, čeprav delujejo zelo enostavne na prvi pogled. Postanejo enostavne, ko veš kaj delaš. Že majhen premik naležne površine, neenakomeren pritisk na površino, ne pravi kot, še posebej pa neustrezna izvedba površinskega tipala ali pa nerazumevanje valovne dolžine pri IR merilnikih, hitro povzročijo večje odmike od dejanske temperature in s tem netočno meritev. Pri vsej množični uporabi temperaturnih tipal, je pri površinskih meritvah na splošno največ uporabniških napak in zdaleč največ zgrešenih nakupov.
Ko rečemo temperatura površine, uporabniki najprej pomislimo na cenejše IR merilnike, ki niso najbolj zanesljivi, saj na njihove meritve vpliva ogromno zunanjih (motečih) faktorjev, imajo slabšo točnost in še napake uporabnika so pogoste. Bližje smo jih spoznali pri Covid epidemiji, s tem pa tudi, da temperatura na čelu zelo niha že pri meritvi na soncu ali v senci, luči ali temnejšem prostoru, pri mastni in suhi koži, koži s pudrom ali brez, v notranjih prostorih ali zunaj ipd. Pri temperaturi ostalih površin ni dosti drugače. Zato je najbolj zanesljiva oblika površinske meritve kontaktna površinska meritev, pa še ta ni brez izzivov, zato je potrebno uporabnike poučiti o pravilni izvedbi kontaktne površinske meritve. Brezkontaktne merilnike, t.i. IR merilnike pa uporabimo le tam, kjer kontaktna meritev ni izvedljiva, zaradi delov pod električno napetostjo na primer.
Kombinirani termometri, termometri kombinirani z Bluetooth tehnologijo, z NFC bralnikom, osnovni termometri.
Pri izbiri ustreznega instrumenta za merjenje površinske temperature se uporabniki nemalokrat soočijo s strahom, kako upravičiti ceno nadrejenemu, saj cenejše IR merilnike kupimo za nekaj deset evrov, medtem ko ustreznejše za nekaj krat toliko. Ampak, a merimo, da bi ugotovili dejansko temperaturo ali merimo, da dobimo številko, ki je sploh ne znamo umestiti in ne vemo kaj bi sploh lahko pomenila? Zagotavljamo vam, da boste s cenenim merilnikom za temperaturo površin denar vrgli skozi okno in dobili meritve, ki ne bodo odražale dejanske temperature in bodo neuporabne.
Površinska temperaturna tipala so posebne izvedbe, ki zaradi natančno pripravljenega stika s površino omogočajo meritev temperature površine s čim manjšim vplivom okolice na meritev. Ker je princip meritve meritev s termočlenom, tem tipalom pogosto rečemo tudi površinski termočleni ali kontaktni termoelementi ali kontaktna tipala.
Pri izbiri ustreznega kontaktnega tipala je pomembno poznati zahteve procesa – ali gre za prenosno ali fiksno meritev, ali občasno ali dolgotrajno, ali natančno ali le zaznavanje odstopanja.
Temperaturo površin lahko merimo tudi z brezkontaktnimi IR merilniki ali drugimi posebnimi izvedbami ali celo z zelo poenostavljenimi izvedbami, kot so žični termoelementi, objemna tipala, termoelementi z očesci, posebne ploščice ipd.
Vpliv okolice na meritev oziroma temperiranje celotne mase površinskega dela temperaturnega tipala je največja ovira pri natančni meritvi temperature površin. Zato mora biti stik termočlena na material tesno spojen in čim bolje izoliran za neodvisnost od okolice (pri fiksnih namestitvah tipal na cev na primer, priporočamo 10 cm izolacije).
Namen površinskih tipal ni vedno nujno merjenje trenutne temperature površine, lahko gre tudi za zaznavanje odstopanja ali za posredno zaznavanje temperature medijev (npr. utekočinjen plin ali voda) in drugi nameni.
Izdelki za merjenje temperature površin trgovsko nosijo različna poimenovanja kot so: kontaktna tipala, brezkontaktna tipala, dotikalna tipala, površinska tipala, termoelementi za površine, površinski senzorji, kontaktne sonde, IR merilniki, infra rdeči merilci ipd.
V programu imamo tako majhne in hitre termoelemente, kot posebna, uporabniškemu okolju prilagojena temperaturna tipala za merjenje temperature površine orodij, izdelkov, naprav. Majhni in hitri so vedno termočleni, druge rešitve imajo običajno drug namen.
Za doseganje zahtevane oziroma želene stopnje točnosti ter kompatibilnosti z merjeno površino, izdelujemo površinska temperaturna tipala z različnimi vrstami povezav, zaščit in zasnov.
Za vsestranske površinske temperaturne meritve (prenosne, fiksne) ter za različne vrste aplikacij senzorje temperature in temperaturna tipala vgrajujemo tudi direktno v uporabnikova orodja. Izdelujemo verzije z magneti in drugimi pritrdilnimi elementi (odvisno od želja in/ali zahtev uporabnika), tudi take z obtežilniki, da se sama držijo na površino. Imamo tudi sisteme, s katerimi avtomatiziramo površinske meritve za avtomatsko merjenje površinskih temperatur.
izredno hiter odzivni čas; uporabniško gledano je hiter odziv najbolj pomemben, seveda povezan z doseganjem točnosti, ker brez točnosti meritve temperature nimajo smisla
točnost meritev s čim manjšim vplivom okolice na merilno mesto (izmeri tam, kjer je kontakt);
velik prihranek časa in denarja, zaradi točnosti meritev (sistem se lahko nastavi na točnejše regulacije = točnejše meritve = prihranek);
dolga življenjska doba;
zagotovljena visoka kakovost z najboljšimi meritvami, potrjena z večkratnimi testiranji drugih sistemov in drugih površinskih temperaturnih tipal;
vsestranskost uporabe (različne površine in materiali);
natančnost na nivoju, da lahko na osnovi teh meritev delamo kompenzacijo dimenzij izdelkov, zaradi vpliva temperature;
možnost zanesljivega in natančnega merjenja temperatur odlitkov pri mehanskih obdelavah;
energetska učinkovitost.
Uporaba površinskih temperaturnih tipal je zelo vsestranska. Uporabljajo se lahko na najrazličnejših kompaktnih materialih in površinah, od orodij, strojev in stavb, do električnih napeljav. Pogosta področja uporabe površinskih temperaturnih tipal so: proizvodnja izdelkov, proizvodnja kovinskih polizdelkov, proizvodnja plastike, proizvodnja gume, merilne postaje in vmesne procesne kontrole, vzdrževanje, energetska učinkovitost. Zaradi širokega področja uporabe so tako primerna v panogah, kot so: orodjarska, plastičarska, gumarska, livarska in druge industrije, vključno s prehransko industrijo, kemijo in farmacijo.
V ELPRO Lepenik & Co. d.o.o. Laboratorij za kalibracije lahko temperaturna tipala ter drugo merilno opremo za temperaturo akreditirano kalibriramo, skladno z zahtevami standarda SIST EN ISO/IEC 17025.
☏ Pokličite nas: +386 2 62 96 720
Za mnenja in razlage sta vedno na voljo:
strokovnjakinja za temperaturne meritve: Aleksandra Lepenik
strokovnjak za meritve: Zoran Lepenik
Sorodni članki:
Avtorica: Aleksandra Lepenik
maj 2024, revizija junij 2024
Pokličite nas:
+386 (0)2 62 96 720
Pišite nam:
[email protected]