Za nujne situacije zastojev in okvar koristite našo 24 h izdelavo temperaturnih tipal in merilno regulacijske opreme. Medtem, ko ste vi na poti do nas, mi že delamo. Več o tem >
Garantiramo vam 100 % izhodno kontrolo ELPRO temperaturnih tipal.Več o tem >
Sledimo načelom trajnosti, zato projektiramo in izdelujemo tako, da lahko kalibriramo, popravljamo, recikliramo, ponovno uporabimo. Več o tem >
Podatke, skice in specifikacije o temperaturnih tipalih trajno hranimo, zato jih lahko ponovimo čez 1, 10, 20 let. Več o tem >

KABELSKA TIPALA NAJ NE VISIJO

Tudi temperaturna tipala obvisijo – in izgubijo igro!

Ste vedeli, da temperaturna tipala v izvedbi s priključnim kablom niso namenjena, da na kablu visijo v globino? Ta uporaba me vedno spomni na igro vislice. Zakaj kabelska tipala na splošno niso namenjena prostemu visenju, si oglejte v nadaljevanju.



Malo teorije

Med temperaturnimi tipali ločimo med uporovnimi temperaturnimi tipali (RTD ali pogosto Pt100, Pt1000) in med termočleni (TC ali pogosto K tip, T tip, S tip ipd.) ter ostalimi. Kabelska tipala so večinoma uporovna, saj so zaradi razredov točnosti in ustrezne temperaturne občutljivosti izolacije (izolacijski plašči priključnega kabla) zelo primerna za meritve temperature zraka in medijev v območjih od -50 do 400 °C:

do 80 °C – PVC kabel,

do 100 °C – gumi kabel,

do 180 °C – silikonski kabel,

do 250 °C – tefloniziran kabel,

do 400 °C – kabel s steklenimi vlakni in kovinskim opletom.

Med najprimernejšimi priključnimi kabli za priklop RTD senzorjev so tisti z bakrenimi vodniki (Cu), večinoma tanjših presekov, kot sta 0,22 ali 0,50 mm2. Priporočena vezava je 3 žična.

Zakaj ne smejo viseti, kaj vpliva?

  • kabel ima svojo maso,
  • senzor ima svojo maso,
  • zaščita senzorja ima svojo maso (cevka ali druga zaščita),
  • način izdelave ima »svojo maso«, saj dodamo polnila, lepila, zaščite …,
  • vsi dodani elementi imajo svojo maso, npr. ročaji, ojačitve, uteži …,
  • pogosto uporabniki sami kabelsko tipalo celo dodatno obtežijo, da ne plava, pleše, se vrtinči ipd.

Seštevek vseh teh mas povzroči raztegovanje priključnih žic kabla, stres na spoje in še posebej stres na spoj s senzorjem, ki so večinoma na keramični osnovi in zelo tankih žičkah. Vse to privede do prekinitve, zato tipalo odpove. Pogosto najprej prekinja, nato odpove popolnoma.

Iz zgoraj naštetega izhaja, da kabelska temperaturna tipala v običajnih izvedbah niso namenjena visenju v globine. Če potrebujete takšno uporabo, nam povejte, svetovali vam bomo in izdelali ustrezno posebno izvedbo.



Seveda ni potrebno preveč komplicirati, če tipalo obesite pod strop ali na fiksno mesto s kratkim kablom in tam ostane. Če je kabel v takih primerih predolg, ga skrajšajte ali naredite zanko. Pazite le povsod, kjer bi temperaturno tipalo viselo v globino, plavalo na površini ipd. V teh primerih nas raje pokličite.

Avtorica: Aleksandra Lepenik
avgust 2022

Pokličite nas!

Telefon: +386 2 62 96 720.

Za mnenja in razlage sta vedno na voljo:

  • strokovnjak za meritve: Zoran Lepenik
  • strokovnjakinja za temperaturne meritve: Aleksandra Lepenik

Več na: https://www.elpro.si/kategorija-izdelka/temperaturna-tipala-elpro/

Za vaše zmage, z našimi rešitvami. Pokličite nas:
Kontaktirajte nas.

Pokličite nas:
+386 (0)2 62 96 720

Pišite nam:
[email protected]