Kalibracija in meroslovna sledljivost sta strokovna pojma, ki ju ni vedno enostavno razumeti. Sta ključna pojma za razumevanje veljavnosti certifikatov.
Kaj je kalibracija?
Umerjanje oziroma kalibracija je operacija, s katero se pod določenimi pogoji najprej ugotavlja povezava med vrednostmi veličine in merilnimi negotovostmi, ki jih dajejo etaloni in ustrezna kazanja s pripadajočimi merilnimi negotovostmi, nato pa se ta informacija uporabi za ugotovitev razmerja, ki na podlagi kazanja omogoči pridobitev merilnega rezultata (vir: SIST-V ISO/IEC Vodilo 99).
Po domače: kalibracija je niz operacij, s katerimi se ugotovi razlika med kazanjem merilnega sistema ter referenčno vrednostjo, ki je realizirana z etaloni ali referenčnim materialom. S kalibracijo se ugotovi kakšen je pogrešek vašega merilnega sistema (instrumenta, senzorja, indikatorja …).
Kaj nam kalibracija zagotavlja?
Kalibracija zagotavlja merilno sledljivost rezultatov. Na podlagi kalibracije uporabnik prejme zaupanja vredno informacijo o pogrešku njegovega merilnega sistema. Z upoštevanjem rezultatov kalibracije je uporabniku omogočeno zagotavljanje lastnih zahtev kakovosti, ki pogosto sledijo zahtevam kvalitete, trajnosti in energetske učinkovitosti.
Svetovni dan akreditacije – 9. junij 2021
Kaj je meroslovna sledljivost?
Je lastnost merilnega rezultata, ki omogoča navezavo rezultata na referenco skozi dokumentirano neprekinjeno verigo meritev, od katerih vsaka prispeva k merilni negotovosti (vir: SIST-V ISO/IEC Vodilo 99).
Meroslovna sledljivost pomeni, da so vsi etaloni oziroma merilni instrumenti, ki posredno ali neposredno vplivajo na rezultat kalibracije s pomočjo nepretrgane verige primerjav sledljivi do sistema SI.
Meroslovna sledljivost se zagotovi s kalibracijo. Kot usposobljeni in kompetentni za izvajanje kalibracij se štejejo kalibracijski laboratoriji, ki izpolnjujejo zahteve standarda SIST EN ISO/IEC 17025. Kalibracijski certifikat, ki ga izda akreditiran kalibracijski laboratorij (akreditiran s strani katere od navedenih akreditacijskih organizacij s seznama MLA ali bilateralnih podpisnic), je zadosten dokaz merilne sledljivosti. Pri akreditiranih kalibracijskih laboratorijih velja, da se kot ustrezni štejejo tisti certifikati o kalibraciji, ki nosijo logotip akreditacijskega organa, oziroma tako sklicevanje na akreditacijo, iz katere nedvoumno izhaja, da je bila kalibracija opravljena v okviru akreditirane dejavnosti (vir Slovenska akreditacija, vodilo OA02).
V Sloveniji akreditacijo izvaja Slovenska akreditacija (SA), ki je podpisnica sporazuma o medsebojnem priznavanju akreditacije (MRA (Mutual Recognition Agreement)). To pomeni, da za izdelek za katerega obstaja akreditirano poročilo oziroma akreditiran certifikat, ni potrebe po ponovnem preizkušanju, kontroli oziroma kalibriranju v državah podpisnicah sporazuma. Seveda mora akreditirano poročilo oziroma certifikat vsebovati akreditacijski znak ali se sklicevati na status akreditacije z izjavo.
Svetovni dan kalibracije – 9. junij 2021
Pokličite nas
+386 (0)2 62 96 720
Pišite nam
[email protected]