ELPRO LEPENIK zaposleni smo imeli edinstveno priložnost obiskati Laboratorij za proizvodnjo specialnih optičnih vlaken pod vodstvom prof. ddr. Denisa Đonlagića.
V podjetju ELPRO LEPENIK se zavedamo, kako pomembno je sodelovanje z izobraževalnimi institucijami, zato smo na tem področju precej aktivni. V okviru dnevov odprtih vrat, tesnega sodelovanja z Univerzo v Mariboru in članstva v Programskem svetu Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI), smo pod okriljem prof. ddr. Denisa Đonlagića, imeli enkratno priložnost ogleda in predstavitve raziskovalne proizvodnje optičnih vlaken Univerze v Mariboru.
Prof. ddr. Denis Đonlagić je priznan strokovnjak na področju optičnih vlaken. Njegova dela vključujejo raziskave in razvoj optičnih vlaken, fotonskih senzorjev in opto-elektronskih signalno-procesnih sistemov.
Je profesor na Univerzi v Mariboru, kjer vodi številne industrijske projekte in raziskave s področja optičnih senzorjev in vlakenskih tehnologij. Med pomembnejše dosežke sodijo razvoj senzorjev z ultra-kratkimi Fabry-Perot resonatorji in patentirane metode za natančno merjenje z optičnimi vlakni, kar je vodilo k uspešnemu sodelovanju z globalnimi partnerji v fotonski industriji.
Z raziskovalnim delom je aktiven na področjih laserskih diod, optičnih vlaken, senzorjev, sistemov in aparatur. V minulem desetletju je bilo njegovim odkritjem in inovacijam podeljenih enajst patentov s popolnim preizkusom, izmed katerih so nekateri danes v lasti priznanih podjetij iz Kanade in Združenih držav Amerike. V povezavi z navedenim je bil, kot partner in tehnični svetovalec aktivno prisoten v podjetju Lumentum d.o.o. (nekdanji Optacore d.o.o.) s podružnico v Sloveniji in približno 100 zaposlenimi.
Poleg raziskovalnih dosežkov je prof. ddr. Denis Đonlagić avtor ali soavtor več kot 150 prispevkov v mednarodnih revijah in konferencah ter lastnik 17 patentov v ZDA, kar odraža njegov pomemben prispevek k razvoju novih tehnologij.
Poleg vpliva na gospodarstvo, je prof. ddr. D. Đonlagić prihodek od partnerskih podjetij namenil razvoju Laboratorija za elektro-optične in senzorske sisteme Univerze v Mariboru, v sklopu katerega na dislocirani enoti deluje Laboratorij za proizvodnjo specialnih optičnih vlaken, potrebnih v raziskovalne namene. S temi projekti je omogočil zaposlitev več mladih znanstvenikov.
Na ekskurziji smo si ogledali postopek obdelave surovca iz kvarčnega stekla, ki vsebuje natančno izdelano strukturo jedra in plašč, iz katerega se pridobivajo optična vlakna.
Kompleksnost proizvodnje optičnih vlaken se začne že v sami fazi priprave surovca. Ta poroces zahteva izjemno visoke standarde čistosti in natančnosti, zaradi česar so potrebni posebni kemični postopki, tehnologije in visoke temperature. Sledi proces vlečenja vlaken, ki smo ga imeli priložnost spremljati. Ta visokotemperaturni proces se odvija pri temperaturah od 1700 do 2000 °C. Z nanašanjem zaščitnega sloja, navijanjem vlaken na kolute in različnimi obdelavami, smo spoznali, kako se optična vlakna pripravijo na nadaljnje raziskovalne namene.
Vsako izdelano vlakno gre skozi natančne preizkuse, kjer se preverjajo mehanske in optične lastnosti, kot so absorpcija svetlobe, upogljivost, lomni količnik, in druge karakteristike. Merijo se tudi parametri, kot so dušenje in disperzija, da se zagotovi, da vlakna ustrezajo strogim standardom kakovosti.
Če povzamemo so ključni elementi v proizvodnji optičnih vlaken: visokokakovostni surovci (čist silicijev in germanijev dioksid), napredni kemični postopki za izdelavo surovca, natančen nadzor temperature in hitrosti vlečenja ter zaščitni sloji za dolgotrajno zaščito in stabilnost vlaken.
Zaključek strokovne ekskurzije v proizvodnji optičnih vlaken nam je razkril pomembne tehnološke in organizacijske vidike, ki so ključni za delovanje te specializirane industrije. Spoznali smo, kako pomembni so nadzor kakovosti, natančnost pri izdelavi ter uporaba vrhunskih materialov in tehnologij za zagotavljanje visoke učinkovitosti in zanesljivosti končnih izdelkov.
Okrepili smo zavedanje o pomembnosti sodelovanja med industrijo in izobraževalnimi institucijami, ponotranjili pomen razvoja novih tehnologij in stalnega izboljševanja proizvodnih procesov, kar je možno le s pomočjo usposobljenih kadrov in inovativnih raziskovalnih pristopov. Takšno sodelovanje med podjetji in univerzami omogoča prenos znanja ter vzpostavlja okolje, ki spodbuja inovacije.
Z ogledom Laboratorija za proizvodnjo specialnih optičnih vlaken smo dobili vpogled v zahtevnost in kompleksnost izdelave optičnih vlaken. Pri tem so nas navdušile možnosti, ki jih ponuja ta tehnologija, ne le v telekomunikacijski industriji, ampak tudi v senzoriki, katere pomemben del je tudi naša dejavnost.
☏ Pokličite nas: +386 2 62 96 720
Za mnenja in razlage sta vedno na voljo:
strokovnjakinja za temperaturne meritve: Aleksandra Lepenik
strokovnjak za meritve: Zoran Lepenik
Avtorica: Katarina Žunko, oktober 2024
Pokličite nas:
+386 (0)2 62 96 720
Pišite nam:
[email protected]