Precizna temperaturna tipala REFERENCE

Uporaba preciznih temperaturnih tipal

Odlikuje jih visoka točnost, stabilnost in ponovljivost ter širok temperaturni razpon od -200 do 600 °C, s podajanjem klase pri 0 °C. V glavnem so precizna temperaturna tipala izdelana z RTD senzorji, kot Pt100 naprimer, in so v primerjavi s termočleni počasneje odzivna. To ni slabost, je prednost vezana na namen uporabe in doseganje T99 (čas, ki je potreben, da temperaturno tipalo doseže 99 % svoje končne vrednosti). Pri natančnih meritvah je nujno, za stabilen rezultat – v odvisnosti od potopa in premera izvedbe, počakati nekaj minut, priporočeno vsaj deset minut. Kalibracijske meritve na se na splošno ne smejo izvajati na hitro, oprema potrebuje čas za stabilizacijo v homogenem polju meritve in glede na okolico.

Precizna temperaturna tipala REFERENCE so pogosto del kalibracijskih standardov, kot rečemo kalibracijski opremi. To so kalibracijske tekočinske kopeli, kalibracijski suhi bloki, kalibracijske peči in raznovrstna merilna oprema, ki brez temperaturnih senzorjev praktično ne deluje ali ne deluje pravilno. Kot taka nastopajo v procesih toplotne obdelave, kjer skladno s CQI-9 smernicami nadziramo ustreznost temperature procesa in naprav.

Precizna temperaturna tipala v industrijskem procesu?

Uporaba natančnega temperaturnega tipala je ključnega pomena pri zagotavljanju točnosti in zanesljivosti meritev temperature v različnih aplikacijah, kot so industrijski procesi (farmacija, hrana in pijače, kemija, nafta in plin, energetika), merilne naprave, laboratorijski eksperimenti, medicinske naprave in podobno. Zato se uporaba zelo točnih tipal seli iz laboratorijev direktno v proizvodne procese. V proizvodnem procesu je nujno poznati vse okoliščine, ki vplivajo na kakovost lastnih proizvodov, hitrost procesa in ekonomski učinek. Točni temperaturni proces pri tem igra odločujočo vlogo, kar je že tako splošno priznano, da je vključeno v industrijske smernice in standarde, predvsem v avtomobilski in letalski industriji (SAT in TUS testi ipd.). Če namesto standardnih temperaturnih tipal za peči vgradimo enake izvedbe s kalibracijsko odprtino, si omogočimo nadzor in kalibracijo temperaturnih točk brez prekinitve procesa, kar odločilno vpliva na točnost temperaturnega procesa in planiranje vzdrževalnega časa, namesto nepričakovanih prekinitev zaradi odpovedi senzorjev (glejte ON SITE izvedbe temperaturnih tipal).

Preciznim meritvam uporabniško rečemo tudi kontrolne meritve, natančne meritve ali točne meritve. Precizne meritve so povezane tudi s poznavanjem meroslovja, merilne opreme, umerjanjem in kalibracijo.

Vpliv preciznih temperaturnih tipal na digitalizacijo in industrijo 4.0

“Digitalizacija temelji na senzorjih, na meritvah. Brez meritev ni podatkov, brez podatkov ni digitalizacije, Industrije 4.0. Sploh pa brez podatkov ni Industrije 5.0, ki bo osredotočena na človeka in vpliv podatkov na dobrobit človeštva in planeta.

Trajnost temelji na nizko ogljični družbi, na čim manjšem vplivu na okolje. Da lahko merimo vpliv na okolje potrebujemo senzorje. Če želimo opraviti točne meritve, potrebujemo precizne senzorje. Izmed teh so precizni temperaturni senzorji ključ do točnih temperaturnih meritev, ki imajo največji vpliv na izpuste in energetsko učinkovitost. Temperatura je ključni dejavnik trajnosti in energetske učinkovitosti. Vse se začne pri senzorju.  

Ob besedi precizno pa se pojavi strah pri uporabnikih. Najprej, da je to drago, nadalje pa, da se bo točno videlo, kakšen vpliv povzročajo na okolje in bodo za to kaznovani s CO kuponi, davčnimi obremenitvami in višjimi stroški. Ob tem se ne zavedajo, da ravno staromodne meritve, zastarela avtomatizacija, neustrezni senzorji, stare instalacije in slabo ter podhranjeno vzdrževanje povzročajo stroške – skrite stroške in to ogromne, veliko večje od kakršnihkoli drugih potencialnih finančnih učinkov. Da o vplivu na kvaliteto lastnih izdelkov in življenjske dobe opreme sploh ne govorimo.

Trenutno na področju temperaturnih meritev dela pet generacij – od tistih starejših, ki merijo še na oko – nekateri livarji presenetljivo natančno, do uporabnikov, ki še sploh niso pogledali v peč in verjamejo zgolj podatku na zaslonu, na licu mesta ali na daljavo. Prvi imajo sicer veliko izkušenj, a te nujno ne držijo več zaradi novih materialov in aditivov, ki spreminjajo vizualno polje, do slednjih, ki nimajo nobenih “on site” izkušenj, so otroci digitalizacije in slepo verjamejo podatku na zaslonu, četudi je izven vseh logičnih mej. Vmes so tisti, ki posedujejo izkušnje in moderna znanja, v različnih koncentracijah, če se lahko tako izrazim. Vse je odvisno od posameznika in njegove želje po usposabljanju in poznavanju meroslovja.

Prvi uporabniki preciznih senzorjev so bili raziskovalni laboratoriji, inštituti, nosilci nacionalnih etalonov in kalibracijski laboratoriji. V zadnjem desetletju pa se precizne meritve, zaradi vseh pozitivnih vplivov na trajnost in energetsko učinkovitost, pospešeno prestavljajo v industrijske meritve in procese, na kritične kontrolne in regulacijske točke. Ob tem je pravzaprav še eno izredno pomembno področje in sicer kvaliteta izdelkov in ohranjanje dolge življenjske dobe peči. Kot že omenjeno so pozitivni učinki preciznih temperaturnih meritev za uporabnika tako veliki, da so že težko izmerljivi, ker vplivajo na vse današnje in prihodne tehnološke procese in finančne situacije. Tisti, ki so to že spoznali, so že leta na poti nenehnih izboljšav, najmočnejša sektorja sta letalska in avtomobilska industrija, ki dobre prakse sedaj uveljavljata tudi preko direktiv za proizvajalce, npr CQI-9, ki ga promovira AIAG združenje. Na tak način se dobre prakse in sledenje direktivam širi navzdol, do najmanjšega proizvajalca v krogu avtomobilske in letalske industrije. Ključni cilj je usposobiti uporabnike, da bodo znali prepoznati prednosti precizne in dobro delujoče opreme za merjenje temperature v pečeh.”

Aleksandra Lepenik, april 2022 iz “Pozicioniranje programa preciznih temperaturnih tipal ELPRO Lepenik”

Iskanje

Filter

Prikaz vseh 9 rezultatov